Co znamená pojem přírodní kosmetika

Přírodní, naturální, bio kosmetika. Na rozdíl od bio potravin neexistuje národní ani nadnárodní vyhláška nebo zákon, který by jasně vymezoval pojem přírodní kosmetiky. Proto je třeba důkladně číst složení a ještě lépe, vyznat se v pojmech. Cílem tohoto článku je vám poskytnout  nápovědu, jak na přírodní kosmetiku nahlížet.

 

Přestože není zákon vymezující přírodní kosmetiku, existuje mnoho certifikátů, které mohou výrobci získat a dokázat tak svůj záměr o výrobě přípravků bez zbytečné chemie, s šetrným přístupem k životnímu prostředí, netestování na zvířatech apod.

Seznam relevantních certifikátů najdete zde.

Získání certifikátů je však finančně velmi nákladné, a tak ne každý začínající/malý výrobce certifikát má, přestože může splňovat podmínky pro jeho získání.

Co by tedy přírodní kosmetika především neměla obsahovat:

  • Parabeny - umělé konzervanty, často jich přípravky obsahují hned několik, a proto mohou své nežádoucí účinky násobit. A těmi je především hormonální nerovnováha v těle. Jako přírodní konzervanty je možné použít například esenciální oleje.
  • Silikony - vytvoří na pokožce neprodyšný film, který zabrání kůži dýchat a naopak podporuje množení bakterií. Ve složení je můžeme rozpoznat jako názvy s koncovkami -cone, -one, -thiconol, -siloxane, -silane.

  • Ropné deriváty - také vytváří neprodyšnou vrstvu na pokožce. Užívají se hlavně kvůli snížení požadované ceny výrobku. Rozpoznáme je jako: petrolatum, mineral oil, paraffinum liquidum nebo vazelína.

  • Chemická pěnidla - která z pokožky a buněk odstraní i ochranné vrstvy a mohou kůži poškodit. Jejich název bývá - SLS (sodium lauryl sulfate) nebo SLES (sodium laureth sulfate).

  • Těžké kovy - jako je olovo nebo kadmium. Sice bývají zastoupená v nízkém množství, ale v těle se ukládají a v dlouhodobém horizontu mohou tělu způsobovat zdravotní obtíže.

  • Propylenglykoly - tzv. PEG pomáhají aktivním látkám ve vstřebávání. Čili podnítí kůži k větší propustnosti a to nejen vhodných, ale také nevhodných látek jako jsou umělé parfémy nebo konzervanty.

  • Umělé parfémy - slouží k “zamaskování” vůní použitých látek. Přírodní látky voní samy o sobě. Náš čich by měl rozeznat, co je pro něj vhodné.

Co tedy vaše kosmetické přípravky obsahují?

Názvosloví použitých ingrediencí je v České republice (ale také ve většině států) uzákoněno takzvaným INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Z toho vyplývá, že nezávisle na tom, v jakém státě byl produkt vyroben, seznam surovin bude znít stejně. 

Studováním složení můžeme o výrobku hodně zjistit, aniž bychom všem názvům dokonale rozuměli. Jestliže má výrobek výčet surovin dlouhý jako měsíční nákupní seznam, je pravděpodobné, že je to spíše chemický koktejl než přírodní výrobek.

Toto samozřejmě neplatí výlučně, ale je třeba se mít na pozoru. Seznam musí být uspořádán dle procentuálního zastoupení jednotlivých látek. Tím můžeme zjistit, za co platíme nejvíce peněz. A také, čeho je podstatně málo i přestože obal tvrdí opak.

Proč se tedy přiklánět ke kosmetice, která má co nejvíce přírodních složek?

Kosmetikou pečujeme o náš největší orgán a to, co se přes kůži vstřebá může mít pozitivní, ale také negativní účinky. Mnoho z nás již delší dobu klade důraz na kvalitu potravin, které konzumujeme. Stejně tak by tomu mělo být v případě věcí, které používáme povrchově, protože se dostanou do celého organismu.

Chraňme životní prostředí. Společnosti, které vyrábí kosmetiku z především přírodních zdrojů, mají nemalý zájem o jejich zachování ba dokonce zlepšení podmínek a kvality. Naopak konvenční kosmetikou podporujeme výrobu chemických sloučenin a ničení přírodních zdrojů, ovzduší i vody.

Investice je dražší, ve finále ale ušetříme

Všimli jste si také, že výrobky z přírodních ingrediencí vám vydrží déle? Je to tím, že jich stačí použít menší množství, protože jsou v nich pečující složky více koncentrované a nejsou uměle zlevňovány ředěním a následným zahušťováním. A nebo je to možná ten pocit, že jsme si koupili něco výjimečného, vyrobeného s láskou a respektem k přírodě, a tak si takových věcí vážíme víc?

Pokud se přírodní kosmetika snoubí s lokální produkcí, kde jsou ve velkém množství zastoupeny suroviny, které jsou místu přirozené, výrobky necestují tisíce kilometrů. Nejsou obtěžkány nadprodukcí obalů. Jsme krůček po krůčku na cestě k lepším zítřkům pro naši planetu, lidi zdejší i budoucí. Každý musíme začít u sebe, malá změna přispěje ke změnám globálním. Naši budoucnost máme ve svých rukách. A ta je lokální. A o tom zase příště.

 

autorka: Alžběta Řehůřková